Anadoluhisarı'nda bulunan 1874 tarihli Göksu Meryem Ana Ayazması, Kültür ve Turizm Bakanlığı 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil edilip koruma altına alındı. 8 Eylül 2015 tarihinde Kurul üyelerince yerinde incelenen Göksu Meryem Ana Ayazması ile ilgili karar kurulun 9 Eylül 2015 tarihli toplantısında alındı.

Göksu Meryem Ana Ayazması tescil edildi.

Haziran 2012'de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Rum Ortodoks Kilisesi'ne iade edilen Ayazma 98 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. Ayazma etrafında sık sık çıkan orman yangınları çevre halkı tarafından şüphe ile karşılanmakta, yakılan alanların bir şekilde imara açılacağına dair endişelere sebep olmaktaydı. Ayazma ve etrafındaki yeşil alanın bakanlık tarafından koruma altına alınmasıyla bu konudaki endişeler de son bulmuş oldu.

Göksu Meryem Ana Ayazması

Boğaziçi Üniversitesi ve 11 Boğaziçi derneğinden oluşan Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP) tarafından ortaya konulan "Boğaziçi Kültür Yolu" projesi kapsamında, Boğaziçi kıyısında bulunan kültürel varlıkların envanterinin çıkartılması ve henüz tescili yapılmamış kültürel varlıkların tescili için başlatılan çalışma halen devam etmektedir.

 

Joomla SEF URLs by Artio